Nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0
Čelová svítilna Fenix HM51R Ruby V2.0 získala ocenění Produkt roku 2023

Praha, 26. 2. 2024 - Nákupní rádce Heureka.cz v únoru 2024 vyhodnotil tuto svítilnu jako nejpopulárnější čelovku na trhu a udělil jí prestižní cenu Produkt roku. Již tři roky slaví tento model úspěchy mezi outdoorovými uživateli všeho druhu.  Byl vyroben speciálně pro český a slovenský trh a opravdu se vyplatilo, že se při vývoji zohlednily připomínky a požadavky těch, kteří svítilny a zvláště čelovky často používají, leckdy v náročnějších terénních podmínkách. Podívejme se, jaké pozitivní zkušenosti s touto čelovkou milovníci sportu a přírody nasbírali a co všechno jí mohou připsat k dobru.

Turisté

Nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby ve své druhé verzi je pozoruhodně výkonná (až 700 lumenů), lehká (80 gramů i s akumulátorem a popruhem), odolná, má úsporné rozměry (66 mm délka x 36 mm šířka x 32 mm výška včetně držáku) a je vybavená též červenými diodami. Turisté ji oceňují zvláště na zimních túrách, kdy se stmívá velmi brzy. Maximální světelný výkon a dosvit 120 metrů jim často postačí jen krátkodobě, třeba k nalezení značky na lesní cestě, většinou užijí nižší režimy 150 či 400 lumenů, které poskytují delší výdrž. 

Dobíjení akumulátoru se jednoduše provádí přímo ve svítilně, v nové verzi navíc moderním, stále šířeji vyžívaným konektorem USB-C. Kompletní nabití proběhne za 1 a půl hodiny. Za pomoci powerbanky je to možné i „za pochodu“, dá se při tom svítit 50 a 3 lumeny nebo červenými diodami.

Právě s červeným světlem lze v nouzi dojít k cíli, když není možné si akumulátor dobít. Navíc je s ním snazší orientace v okolí, protože nenarušuje adaptaci očí na tmu. Při večerním kempování neoslňuje ostatní, neruší již spící táborníky, na rozdíl od bílého světla nepřitahuje komáry a je ideální do stanu.

Ne každá čelovka nabízí možnost zkontrolovat, jak jsme na tom s nabitím baterie. Před delším výletem (a u sportovců před závodem) se vyplatí si krátce rozsvítit indikační diodu a přesvědčit se, zda akumulátor nepotřebuje nabít. A když se na túře nejen setmí, ale ještě zkazí počasí, čelovka Ruby leccos vydrží. Je vodotěsná, tím méně jí vadí prudký déšť, i popruh je nenasákavý a pád na zem celokovová konstrukce také ustojí, je z  pevné slitiny leteckého hliníku. 

Nízkou hmotnost svítilny uvítají zvláště turisté, kteří potřebují v batohu ušetřit každý gram. A pokud je batoh nabitý k prasknutí, hodí se také možnost zamknutí tlačítka - mechanického i elektronického. Zabrání se tím nechtěnému zapnutí v zavazadle i v kapse. 

Běžci a běžkaři

Kromě světelného výkonu a malé hmotnosti je pro běžce cenný i vylepšený popruh. Díky perforaci je dostatečně prodyšný. Reflexní prvky, které odrážejí světla aut, zvyšují bezpečnost a na neosvětlených komunikacích by je měl dnes užívat každý. Zásluhou silikonového proužku uvnitř popruhu čelovka lépe drží nejen přímo na hlavě. Pochvalují si ji rovněž ti, kteří jsou zvyklí nosit kšiltovku, popruh lépe přilne také na lyžařský kulich, myslivecký klobouk, ba i na cyklistickou přilbu, alespoň některou.

Běžci u nové Ruby rovněž oceňují, že její světelný kužel nezasahuje do očí, a bílé světlo má navíc odstín neutrální bílé, který v přírodě zobrazuje barvy věrněji a kontrastněji. Snáze se tak rozeznávají větve na cestě, výmoly a další překážky, což je při běhu v setmělém lese ještě důležitější než při nočním pochodu. V teplejším světle se také oči tolik neunaví. A co se týče červených diod, mnozí běžci se účastní dálkových ultrazávodů a červené světlo se signalizační funkcí není jen jejich spojencem při tréninku, na tomto typu závodů je přímo předepsanou výbavou. Pro závodníky má rovněž význam, že se dá akumulátor nejen dobíjet, ale i narychlo nahradit jednorázovou baterií CR123A.

Svítilna HM51R Ruby V2.0 se může navíc z popruhu vyjmout a sponou z nerezavějící oceli dobře připevnit na kapsu, na batoh, na opasek, třeba i na strop stanu. Kdo běhá pravidelně, dostane se také někdy do mlhy a tehdy mu světlo na čele příliš nepomůže. Když se však čelovka jednoduchým manévrem vyjme z popruhu, získá se tak ruční svítilna, s níž si lze mlhu podsvítit. 

Nová generace Ruby je též vítaným společníkem při běhu na lyžích. Díky své vodotěsnosti a prachotěsnosti nemá problém při pádu do sněhu. Pokud teploty klesnou příliš pod nulu, přijde na pomoc lithiová jednorázová baterie CR123A, která sice neprodukuje tak silné světlo, ale lépe odolává mrazům. Silikonové tlačítko, které zabezpečuje veškeré ovládání svítilny, se dá používat i v lyžařských rukavicích.  

Rybáři

Rybolov se často protáhne do noci, zvláště když se chytají kapři nebo sumci. Pak je zapotřebí světlo, které poskytuje dobrý přehled kolem lovného místa a při nahazování. Na rybách se také rozhodně vyplatí mít svítilnu vodotěsnou, a kdo je zaměstnán udicí, uvítá lehkou čelovku, která se dá sundavat i nasazovat jednou rukou. To všechno rybářům nová Ruby poskytuje, včetně červeného světla, které neplaší ryby a obzvlášť se užije při lovu rousnic. Co se týče silnějšího bílého světla, které je tu také k dispozici, přijde vhod třeba ve chvíli, kdy si rybář chce svůj noční úlovek vyfotit. 

Myslivci

Kromě svítilen, které se dají přimontovat k loveckým puškám, patří k myslivecké výbavě lehčí záložní baterky, které jsou nepostradatelné při nočním pohybu po honitbě, při delším pobytu v loveckých chatách a zvláště při dohledávání střelené zvěře, kdy kromě světla je zapotřebí mít i obě ruce volné. Také zde se uplatňuje upevnění čelovky sponou na oděv a na výstroj, u myslivců se k tomu dá využít i kapsička na rukávu určená pro reflexní popruh.

Zde opět slaví úspěch čelovka, která se svou výkonnou LED vyrovná konkurenci ručních svítilen a jako prémii poskytuje červené světlo, jež je pro některé druhy zvěře méně viditelné.

Policisté 

I pro policii a další ozbrojené složky mají význam všechny zmíněné kvality. Řadí se k nim též možnost dokoupit k čelovce nereflexní černé popruhy AFH-02, které napomáhají utajení policejních akcí v terénu. 

Cyklisté

Speciálním držákem Twofish se dá tato čelovka upevnit i na takovou cyklistickou přilbu, která se s popruhem příliš nekamarádí. Tím se získá vhodný doplněk předního světla na řídítkách. Při noční jízdě zvýší bezpečnost, když se na přilbě zapne červené signální blikání. V nepřehledném terénu zas často pomůže, když si jezdec posvítí čelovkou do zatáčky dříve, než do ní zahne. Pokud kolo není světlem vybavené, může se HM51R Ruby přidělat na řídítka dokoupenými držáky Lockblock a Bikeblock. 

Technici, kutilové a další

Při práci v dílně i kdekoli jinde se obzvlášť uplatní ještě jedna přednost nové verze čelovky Ruby, magnetická koncovka. V podobě ruční nebo L-svítilny se dá magneticky připevnit na libovolný železný podklad. To pomůže např. i při nouzové opravě vozu, kdy se svítilna snadno přichytí na kapotu. Při nedobrovolné zastávce na silnici může řidič také využít červeného výstražného blikání.


Z uvedeného resumé vyplývá i značná všestrannost svítilny, která vyhovuje uživatelům různého zaměření. Na jejím úspěchu se významně podílí odolnost konstrukce, protože tělo je vyrobeno z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku A6061-T6. Zvolený neutrální odstín bílého světla (4000 - 5000 kelvinů) má zase pro lidské oko nejblíže přirozenému dennímu světlu, snižuje napětí v očích a únavu, zlepšuje ostrost vidění. A použité červené diody Everlight usnadňují vidění ve tmě, s režimy blikání a SOS blikání má čelovka důležité bezpečnostní a nouzové využití. Dosáhlo se tak zdařilé kombinace parametrů, v níž se sloučily dosavadní technické vymoženosti s průzkumem praktických potřeb.